HOME GALERIJA KONTAKTI O NAMA

Soko banja

MAPA Sokobanja se nalazi u jugoistocnoj Srbiji u kotlini, izmedu planina Ozren /1117m/ i Rtanj /1560m/ na obalama reke Moravice, na nadmorskoj visini od 400 metara. Sokobanja je autoputem udaljena od Beograda 230 kilometara, od Niša 60. Jedno je od najposecenijih mesta u zemlji i spada u red renomiranih turistickih centara sa najdužom tradicijom organizovanog turizma od punih 167 godina.

Istorija:

O Sokobanji, kao naselju, postoje tragovi još iz doba neolita. Bili su ovde i Rimljani, a 1398. godine u Sokobanju su stigli i Turci. Banju pominje još Konstantin Filosof u biografiji despota Stefana Lazarevica, a opisivali su je i Evlija Celebija, turski geograf Hadži Kalfa, Vuk Karadžic, Feliks Kanic... Sokobanjsko javno lekovito kupatilo prvi pominje turski putopisac Evlija Celebija, 1663. godine. Kaže da je "vrlo impozantno, u dobroj gradevini, s kupolama pokrivenim olovom, sa šedrvanom i sobama za kupanje. " Ima i posebno kupatilo "samo za žene, sa toplom vodom u koju se nemože uci dok se prvo ne promeša sa hladnom vodom." U ovim kupatilima lecili su se i oporavljali bolesnici iz Turske i Male Azije. Sokobanju kao lecilište pominju i austrijski osvajaci. General, grof Šmetaus, 1737. godine piše: " Naselje Banja dražesno je mesto. Ima jedan zamak koji je, kako izgleda, vrlo star; ima kupatila za koja se prica da su divna... Ona su sagradena od mermera i održavaju se sa puno cistoce. Ovamo Turci dolaze iz svih krajeva, pa cak i iz Azije." Šmeatus, takode, navodi da su pre Turaka ovde na lecenje dolazili još rimski legionari, ratnici Vizantije i srednjevekovne velmože.

Zdravstvo:

SOKOBANJA Kao prirodno lecilište, Sokobanja je poznata još od doba Rimljana, a prvi pisani podaci o njenoj lekovitosti datiraju iz 1672. godine. Umirujuce dejstvo umereno kontinentalne klime, visoka koncentracija kiseonika, ozona i negativnih jona u vazduhu, odsustvo aerozagadenja, malo magle i vetrovitih dana uz povoljan atmosferski pritisak i umerene padavine, prisustvo specificnih elemenata u vazduhu i oligomineralnim vodama koje se koriste za kupanja i inhalacije, uslovili su da Sokobanja predstavlja idealno mesto za banjsko - klimatski tretman razlicitih bolesti i stanja. Sokobanja je danas poznati zdravstveni centar sa više ustanova: Specijalna bolnica za prevenciju, lecenje i nespecificnih plucnih bolesti, Prirodno lecilište "Banjica", Specijalna bolnica za plucne i ocne bolesti i tuberkulozu "Ozren" i Dom zdravlja. U ovim zdravstvenim ustanovama radi preko 100 lekara, medu kojima veci broja specijalista, i oko 250 drugog medicinskog osoblja. Ustanove imaju savremenu medicinsku opremu i postižu znacajne rezultate u lecenju.

SOKOBANJA SOKOBANJA SOKOBANJA









HOTELI

  • HOTEL "ZDRAVLJAK" *** (502 ležaja)
    Nalazi se na prelepom vidikovcu Iznad Sokobanje. Raspolaže kongresnom dvoranom, nacionalnim restoranom, letnjim terasama, teretanom, sportskim terenima. U ovom hotelu cesto je odsedao poznati nobelovac Ivo Andric tako da se hotel ponosi njegovom spomen sobom.
  • HOTEL "SUNCE" *** (220 ležaja)
    Na samoj obali reke Moravice, okružen zelenilom, nalazi se hotel "Sunce". Raspolaže restoranom, nocnim klubom, salama podesnim za seminare i savetovanja, letnjim terasama, TV salom, teretanom, saunom, zatvorenim bazenom...
  • HOTEL "MORAVICA" *** (210 ležaja)
    Nalazi se na prelepom vidikovcu iznad Sokobanje. Raspolaže kongresnom dvoranom, nacionalnim restoranom, letnjim terasama, teretanom, sportskim terenima. U ovom hotelu cesto je odsedao poznati nobelovac Ivo Andric tako da se hotel ponosi njegovom spomen sobom.
  • HOTEL "TURIST" *** (105 ležaja)
    Nalazi se u strogom centru Sokobanje, na "mermeru". Svaka soba je opremljena satelitsko-kablovskom televizijom. Prijatna terasa aperitiv bara je na samom šetalištu. Sala u sklopu hotela broji 300 mesta i pogodna je za organizovanje raznih svecanosti.
Biblioteka u Sokobanji ima tradiciju dužu od 130 godina. Raspolaže sa preko 30 hiljada knjiga, a u svom sastavu ima medunarodni centar za turisticku i ekološku dokumentaciju. Zavicajni muzej raspolaže eksponatima iz oblasti arheologije, etnologije i istorije. Ispred muzeja je ureden amfitetar koji se u letnjoj sezoni koristi za pozorišne predstave i književne veceri.

Tokom letnje sezone postoji mogucnost kupanja na uredenim kupalištima na reci Moravici, Bovanskom jezeru i veštackoj akumulaciji u klisuri Moravice, koje pruža uslove i za ribolov .

Gosti Sokobanje imaju mogucnost za lov, s tim da se organizuju i specificne lovne ture, kao što su lov foto-aparatom i kamerom, lov sa branjem lekovitog bilja i lov sa boravkom i spavanjem u starim planinskim kucama. U okolini Sokobanje se nalaze brojna izletišta. Šumskim i asfaltnim stazama se može dodi do Oštre Cuke, najvišeg vrha Ozrena (1.117 m). Ozrenskim stazama dolazi se do manastira Jermencic, "Tatomirovog grada" i Ozrenske pecine, duge 580 m. U blizini je vodopad Ripaljka, visine 11 m, koga gradi reka Gradašnica. U ozrenskim livadama sakriven je izvor "Đerdelez", poznat još u tursko doba. Planina Rtanj je poznata po lekovitom bilju. Kalinovica je izletište sa bukovom šumom, izvorom hladne vode i restoranom koji radi u letnjoj sezoni. Nedaleko od izletišta Lepterija nalaze se ostaci utvrdenja "Soko-grad". "Vrmadžanski grad" se nalazi 2 km od Rtnja, u blizini istoimenog jezera, koje je pogodno za riblolov.

Izvor reke Moravice se nalazi 15 km od Sokobanje, pravcem prema Knjaževcu i predstavlja jedinstven prirodni fenomon, jer reka nastaje od više izvora koji se ne mogu uociti.

Sesalacka pecina se nalazi nedaleko od sela Sesalca, bogata je pecinskim nakitom i uredena je za posetioce.

Banja Jošanica se nalazi 16 km severozapadno od Sokobanje. Poznata je po izvorima lekovite vode i peloidu, koji pomažu u lecenju zapaljenja bubrega, peska i kamena u bubregu, hronicnog zapaljenja želuca, žucnih puteva i dvanaestopalacnog creva, oboljenja mokracnih kanala, šecerne bolesti, anemije, neuroze i kožnih bolesti.
Free Web Hosting